Arka Igorka

Nie przydeptuj małych skrzydeł

Jeśli miałabym wybrać jedną książkę – spośród uginających się na półkach w księgarniach poradników, przewodników i opracowań na temat relacji dziecko-dorosła osoba, bez wahania wskazuję na małą broszurkę: „Nie przydeptuj małych skrzydeł” Katarzyny Wnęk-Joniec, Wydawnictwa Oświatowe. Na zaledwie 63 stronach, autorka zawiera najważniejsze prawdy dla rodziców, uczących jak być bardziej wrażliwym na świat małego człowieka. Rozdziałów jest 23 i wszystkie są ważne. Przytoczę tytuły i część treści z pierwszych trzech rozdziałów:

„Rozdział 1
Nie porównuj mnie z innymi
Proszę, nie porównuj mnie z innymi dziećmi.
Nie wymagaj, abym był taki jak inni. Pozwól mi być sobą. Pozwól mi zdobywać moje szczyty w moim własnym tempie… Nie oczekuj, iż będę jak Tomek, czy Zuzia …

dzieci

Rozdział 2
Kochaj mnie – i mów mi o tym
Bardzo lubię słychać, gdy mówisz mi, że mnie kochasz. (…) Jeśli nauczysz mnie dziś mówić o moich uczuciach, będę je umiał jasno określać, gdy dorosnę. Nie będę się bał opowiadać innym, o tym, co czuję, co przeżywam … Gdy nauczysz mnie tego dziś, nie będę kiedyś popełniał błędów bolesnych dla mnie i dla innych, wynikających z niedomówień i niezrozumienia, żałując, że nie zdążyłam komuś powiedzieć tego, co ważne …”

matka syn

Rozdział 3
Szanuj mnie
…Proszę … Gdy upominasz mnie – nie oceniaj mnie całego. Opisz wyłącznie moje zachowanie. Nie przekreślaj mnie, nie upokarzaj, nie poniżaj. Nie wolno Ci, chociaż jesteś rodzicem, nauczycielem… To przemoc wobec mnie, wobec drugiego człowieka. Możesz krytykować moje zachowanie, ale nie mnie człowieka. Oceniaj to, co robię, nie oceniaj mnie.”

dziewczynka w kapturze

Nie można tej książki odstawić na półkę jako przeczytaną. Do niej trzeba stale zaglądać. Bo najbardziej oczywiste prawdy są najczęściej zapominane.

Książka wyjątkowa. Napisana z punktu widzenia dziecka. Dla wszystkich, którzy pragną lepiej poznać i zrozumieć Dziecko… To książka o tym, jak je szanować. Jak go nie ranić własnymi błędami, jak ich nie popełniać, jak ich nie powtarzać. O tym, jak pochylić się nad nim, jak ocalić jego wyjątkowość, jego wrażliwość. Książka o tym, jak można być wrażliwym

DSC_6385

Arka Igorka serdecznie poleca tę książkę, a my będziemy wracać do niej.

.

Do kolejnego napisania!
 Mama Igorka

Zapraszamy do naszych postów:

Podobne posty:

jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka

Jak kreatywnie wspierać …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *